ДІАЛОГИ ПРО АРЦИЗ

Продовжуємо наші «Діалоги про Арциз» з почесною мешканкою м Арциза, вчителькою німецької мови Ганною Степанівною Стояновою, яка ділиться інформацією про те, хто стояв біля витоків утворення міста, як наше місто Арциз розвивалося, про людей і їхні справи, які робилися на благо міста, громади, про те, які події відбувалися в ті часи і чого було досягнуто, і багато іншого.

- Анно Степанівно, минулого разу ми говорили про те, як облаштовувалися жителі колонії Старий Арциз, які труднощі випали на долю перших поселенців, про те, як набирали свою силу традиції і порядок.

- Так, ми говорили про роль церкви і про заходи впливу, за допомогою яких людей закликали до порядку. Так, наприклад, штрафи в більшості своїй були такими: проштрафився в неділю, під час служби в церкві, садили так, щоб він сидів обличчям до парафіян, а в кінці служби оголошувалася його провина.

Співпраця церковних і цивільних установ спонукала людей до нормального способу життя. Доказ цього - свідоцтва старости колонії Сарата, який відзначав, що під час його служби в Арцизі в церковному управлінні, до якого належав і альт-Ельф (Садове), таких випадків було набагато менше, ніж в Гнаденталь (Долинівці) за рік. Завдяки своїй старанності стали жителі Арциза прикладом і для всіх інших представників різних національностей. Можливо, що і через це, а також і через сприяння німцям при розподілі землі (їм давали по 60 десятин землі на родину, в той час як іншим - тільки 30 десятин) на початку співіснування з'явилася якась неприязнь до німців.

- Ви кажете, що земля виділялася кожній родині. Як зрозуміти: вона ставала їх власністю, вони могли розпоряджатися нею, як хотіли?

- Ні, звичайно. Земля, наділена жителям за рішенням установи, ставала власністю громади. І тільки з дозволу громади та Опікунської ради можна було її передавати. Передати іншому можна було тільки приватне добро, таке як будівля, посаджені дерева, худоба та інше. Землю ж, яка була дана в тимчасове користування громаді, не можна було передавати і тим більше продавати.

Але через те, що була нестача землі, охочих купити було багато, і число їх росло, і навіть укази влади не могли перешкоджати. І вартість землі зростала. Передавалася не земля, а право на землекористування, за що в 1913 році платили 300 рулів за десятину. Землю господар міг не продавати, тому що ніхто не міг сказати, де його володіння розташоване, тому що громада мала право щороку змінювати наділи. Але з 4 червня 1871 року Закон дав колоністам права власності на землі.

Була розпущена Опікунська рада. Після Першої світової війни набрав чинності Аграрний закон, який давав право землевласнику мати не більш ніж 100 гектарів, і зайве було відібрано у тих, у кого було більше, впав попит на оренду. Дуже мало було виставлено землі на продаж і вона була така дорога, що тільки багаті могли цим скористатися. Як наслідок, землевласників все меншало, тому в деяких випадках постало питання виживання.

Землевласник усе життя займався сільським господарством, в ньому виріс, іншого не знав - і це було фатальною обставиною. Що принесе майбутнє? Зрозуміло, що в такому положенні порятунок вбачався в переселенні в жовтні 1940 року.

Зрозуміло, що земля була найбільш затребуваним товаром, великі землевласники скуповували, а решта були змушені ділити свої наділи між синами.

- Що призвело до того, що Арциз став розвиненим центром? Що цьому сприяло?

- Положення складалося дуже неблагополучно. Землі померлих від чуми і холери були передані швабським сім'ям. Деякі з останніх прибулих залишалися взагалі без землі, їм виділялася ділянка тільки під садибу. На початку переселення були повні господарі, тобто з 60 десятинами землі. У наступні роки вже на початку наступного століття таких господарів було дуже мало. Земля була дорога, купувати було неможливо .. Залишався старший син на батьківському дворі і він переймав господарювання.

Для інших купувалася земля і будувалися господарські будівлі, тому ставили дочірні колонії для виживання. У будівництві всіх нових поселень брали участь арцизяни. Але багато виїжджали за моря. Умовою цього була відсутність землі, але в багатьох випадках - згортання різних привілеїв колоністів російським урядом в 70-х роках 19 століття. Головним була служба в армії. Виїжджали в основному неодружені чоловіки і сім'ї з чоловічою молоддю.

Після Першої світової війни не було можливості купувати землю, і ціни були такими високими, що багато було таких, хто не міг її купити. Тому перші наділи ділилися навпіл, на чотирьох і потім ще на більш дрібні частини серед синів.

Арциз мав орної землі 4920 десятин. Вони були розділені на 82 господарства, які потім ділилися. Ще були землі з солончаком в долині річок Чага і Когильник, які вважалися непридатними і не були враховані. Для кожного господарства наділялося 65 десятин цих земель, і тому Старий Арциз мав загальну площу 5810 гектарів, ще плюс до цього в 1898 році було закуплено різними господарствами 660 десятин землі на так званих болгарських степах.

Загалом Арцизькі жителі володіли 6531 га землі. До цього додавалися володіння землями арцизянами в межах інших поселень: Брієнни, Кашполат (Нові Каплани), Новий Арциз (Вишняки), де налічувалося ще кілька сотень га. В результаті інтенсивної роботи і економії через 10 років після створення громади арцизяни мали вже 68 кам'яних будинків, кілька кам'яних підвалів, 28 повних садів, 197 коней, 1930 голів ВРХ, 308 овець.

Побудовані на молдавський манер хатини незабаром зникли й були замінені кам'яними спорудами. Це так звані «будинки від царської руки», деякі з них проіснували до 1930 року. Поява кам'яних будівель завдячувала прилеглій горі в Брієннах, багатій каменем-ракушняком. З дозволу Опікунської ради там можна було самостійно добувати камінь навіть не жителям Брієнн. Пізніше видобуток каменю дозволявся лише жителям Брієнн.

Розмову провела Т. Шарнікова