Запобігання та протидія домашньому насильству
Начальником Болградського районного відділу філії Центру пробації в Одеській області спільно зі старшим інспектором ювенальної превенції сектору превенції Болградського відділу поліції проведено захід з неповнолітніми суб’єктами пробації та їх матерями на тему: «Запобігання та протидія домашньому насильству". Захід проведено з метою підвищення обізнаності підлітків про види, наслідки та способи запобігання домашньому насиллю, формування критичного ставлення до насильства, розпізнавання ознак насильства та захисту себе.
Під час заходу неповнолітні суб’єкти пробації дізнались, що насильство в сім’ї є однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини. У більшості випадків протиправні дії проти когось із членів родини супроводжуються актами агресії, приниження та жорстокої поведінки. Подібні дії з боку насильника приводять до негативного фізичного, психічного та соціального стану здоров’я постраждалої особи.
В Україні існує національне законодавство щодо запобігання та протидії домашньому насильству, зокрема профільний закон - Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству". Цим законом визначено організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства. В той же час, українське законодавство містить норми, якими передбачається відповідальність за домашнє насильство: адміністративна відповідальність - ст. 173-2 КУпАП (за вчинення домашнього насильства (фізичного, психологічного, економічного, характеру), що не спричинило тілесних ушкоджень, внаслідок якого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого) та кримінальна відповідальність - ст. 126-1 КК України (за вчинення домашнього насильства (у вигляді фізичного, психологічного або економічного насильства), яке мало систематичний характер вчинення та призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи).
Жорстоке поводження з дітьми, нехтування їхніми інтересами не лише завдає непоправної шкоди їх фізичному здоров’ю, але й тягне за собою важкі психічні та соціальні наслідки.
Тож, якщо Ви зіткнулися з домашнім насильством або стали свідком цього явища, необхідно зателефонувати за наступними номерами телефонів:
- 15-47 – Урядова «гаряча лінія» для осіб, які страждають від домашнього насильства;
- 0 (800) 500 335 або 116 123 (з мобільного) – Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації. Дзвінки безкоштовні зі стаціонарних і мобільних телефонів будь-яких операторів по всій території України.