ДО УВАГИ РОБОТОДАВЦІВ!!!

Державна служба України з питань праці здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю, зокрема, з питань виявлення неформальних трудових відносин.
В рамках виконання Національного плану спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік Держпраці за участю представників заінтересованих державних органів та соціальних партнерів з початку року проводиться національна інформаційно-роз’яснювальна кампанія про переваги задекларованої праці та ризики не задекларованої праці для працівників та роботодавців.
З 01.07.2021 стартувала інспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених трудових відносин у суб’єктів господарювання усіх форм власності та видів господарської діяльності, які мають ризики використання незадекларованої праці та відсутня позитивна динаміка щодо оформлення трудових відносин з найманими працівниками після проведених інформаційних заходів.
Пам’ятайте:
• Інспектор праці може прийти без попередження в будь-який час.
• Інспектор праці має показати службове посвідчення, а також за вимогою копію направлення на проведення інспекційного відвідування.
• Перевірка може проходити на місці або дистанційно.
• Максимальний термін перевірки – до 10 днів.
• Інспектор має вільний доступ до будь-яких виробничих, службових та адміністративних приміщень.
• Інспектор може перевіряти будь-які документи, що стосуються працівників, наодинці або у присутності свідків спілкуватися з керівником та працівниками.
• Під час інспекційного відвідування дозволяється робити фото, відео або аудіозаписи, залучати правоохоронні органи.

В яких випадках може прийти інспектор праці?
Існують 11 підстав для інспекційного відвідування:
1. За зверненням працівника про порушення законодавства про працю.
2. За зверненням фізичної особи про порушення правил оформлення трудових відносин.
3. За рішенням керівника Держпраці після аналізу інформації зі ЗМІ та інших джерел.
4. За рішенням суду.
5. За повідомленням посадових осіб органів держнагляду (контролю), правоохоронних органів.
6. За інформацією Державної податкової служби та Пенсійного фонду України.
7. За інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників.
8. За дорученням Прем’єр-міністра України.
9. За зверненням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
10. За запитом народного депутата.
11. У разі невиконання вимог припису.

Чи можна не допустити інспектора до перевірки?
Ви маєте на це право у разі, якщо інспектор праці відмовиться показати службове посвідчення. Якщо документ є, але ви маєте сумніви щодо його справжності, перевірте посвідчення і фото інспектора в реєстрі на сайті Держпраці.

Що може перевіряти інспектор праці?
Задача інспектора — перевірити, чи виконує бізнес законодавство про працю, зокрема чи оформлюєте ви трудові відносини з працівниками.
Пам’ятайте, що Порядок контролю за додержанням законодавства про працю визначає процедуру перевірки інспектором праці лише оформлення трудових відносин. Інші питання перевіряють за іншими процедурами.

Яка відповідальність за незадекларовану працю?
До юридичних осіб та фізосіб-підприємців, які використовують найману працю без оформлення трудових відносин, можуть застосовувати фінансову (ст. 265 Кодексу законів про працю) та адміністративну відповідальність (ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення).
Фінансова відповідальність застосовується до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ФОП), якщо вони є роботодавцями, а адміністративна відповідальність – до посадових осіб підприємств, а також до ФОП. Фінансова відповідальність може застосовуватись одночасно з адміністративною.
За які порушення на вас можуть накласти штраф?
Інспектор праці обов’язково нарахує штраф у трьох випадках:
• За недопущення до проведення перевірки.
• За створення перешкод у її проведенні.
• За виявлення незадекларованої праці: не уклали трудовий договір, не повідомили про найм Державну фіскальну службу, не сплатили податки.
З усіх інших питань інспектор складає припис, де вказує, що треба виправити. Якщо ви зробите це в зазначені терміни, вас не притягатимуть до відповідальності.
Оформлюйте належним чином працівників, сплачуйте податки та ЄСВ – і тоді штраф вам не загрожує.

 1600088374 bb118cdc3c5bb43e57f072f036b95a01