Про Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?»

  • 39

Розробка і імплементація такої програми у суспільство це значна реакція держави ,багатьох її структур  на глобальні зміни, які відбуваються в Україні останні 10 років. Гібридна війна Росії проти України, пандемія COVID -19, повномасштабна війна  суттєво вплинули на психічний стан населення України. Все населення України переживає   травматичний досвід, млн громадян пережили психологічну травму.

      За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) близько 10 млн українців перебувають у зоні розвитку психічних розладів. Війна впливає не тільки на психічне здоров’я, але і погіршує соціальні та економічні умови існування держави.

     При цьому постійно змінюється структура та вираженість соціальних груп та рівень їх потреб у психосоціальній підтримці.  Найбільша група це ВПО.  З більше 1 млн ветеранів війни  понад 20% потребують психологічної підтримки.

      В умовах активної фази бойових дій особовий склад ЗСУ, члени їх сімей  потребують психологічної допомоги на різних етапах виконання бойових завдань. 

      Молодь визнає психічне здоров’я, як один ключових викликів сьогодення. При цьому спостерігається стереотип замовчування і не тільки серед молоді. Говорити з фахівцями начебто «соромно», «вплине на взаємовідносини у сім’ї»,  « вплине на репутацію на роботі». Проблеми на жаль замовчуються і не зникають, погіршуючи психологічний стан людини.

     Для держави  через рік повномасштабного  вторгнення стало очевидним   необхідність  підготовки кваліфікованих кадрів , як для військових потреб так ідля цивільного населення.

       В той же час (2022р. – початок 2023 р.) в Україні функціонувала значна кількість програм і проектів з підтримки психологічного здоров’я з міжнародною допомогою під парасолькою системи ООН і експертної підтримки Технічної Робочої Групи Психологічного здоров’я та психосоціальної підтримки (ПЗПСП)

      Така міжнародна підтримка та виклики зі станом психологічного здоров’я  населення України і стали основою розробки такої системи під лаконічною назвою «ТИ ЯК».

       Система охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки населення має на меті зміцнення психічного здоров’я та психосоціального добробуту як важливої частини загального здоров’я населення і призначена для наступних завдань:

-координації дій

-доступності послуг для населення

- зниження захворюваності на нервово-психологічні розлади та запобігання їх виникненню

-Промоція психічного здоров’я( навчити широкий загал населення з дитячих років контролювати свій емоційно- психологічний стан)  адже всім добре відомо, що більшість фізичних хвороб  від нервів.  

        Мета створення цільової моделі,  ПЗПСП – це нова сфера державної політики, яка впливає на людський капітал та економіку країни. Мета створення цільової моделі це – опис нової системи підтримки психологічного здоров’я, створення законодавства про психічне здоров’я в широкому розумінні, що виходить за рамки охорони здоров’я, та впровадження  змін у всі сфери життя суспільства.

           Хочеться звернути увагу широкого загалу населення, що в зазначеній державній програмі психічного здоров’я  «ТИ  ЯК?» важливим аспектом для органів місцевого самоврядування є формування  серед населення культури  розуміння  психічного здоров’я,  його  підтримки, спілкування та створення толерантного відношення до людей з психічними розладами  -зменшення стигми  ( не клеймити суцільним негативом їх поведінку особливо у періоди кризи). 

       Законами України на практиці захищаються права людей з тимчасовими або тривалими ментальними проблемами або порушеннями.

        Кожна людина має право на рівність, недискримінацію, гідність і повагу, недоторканість приватного життя та індивідуальну автономію.

     На жаль у суспільстві ще далеко не подолані стереотипи, упереджена та дискримінаційна поведінка до людей з проблемами психічного здоров’я.  Це загострюється в період амбулаторного лікування і перебування  людини в соціумі. В такому стані людина буває найбільш таврована з радикальними пропозиціями в т. ч. і  в соціальній мережі.  В « психушку його», в «ізоляцію його». Кожна людина може потрапити ( не доведи Боже) в психічний розлад., тому поважаємо честь і гідність людини і в такому стані.  Інколи до тварини можемо висловлювати більшу симпатію і турботу. А до людини?

      Арцизька громада  одна із перших  п’яти громад  Одеської області у грудні 2024 року  направила 4-х спеціалістів, які пройшли відповідне навчання з питань психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. 

        Вирішуються організаційні питання щодо  початку повноцінної роботи надання психологічних послуг населенню громади.