Розділ. Запобігання та протидія домашньому насильству

1.

Статистична іформація.  

За I півріччя 2021 року в Арцизькій територіальній громаді зафіксовано 37 випадків домашнього насильства. Всі особи поставлено на облік Арцизьким відділком   Болградського відділу Національної поліції та комунальною установою «Центр надання соціальних послуг» Арцизької міської ради. Більшість кривдників притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, або громадських робіт від 20 до 40 годин. Мобільною бригадою «ЦНСП» Арцизької міської ради проводиться відповідна профілактична робота з метою неповторення в подальшому скоєння випадків домашнього насильства. 12 кривдникам   рекомендовано у добровільному порядку пройти корекційну програму в опорній Арцизькій лікарні.

2.

Законодавство. Всі субєкти, які займаються питаннями запобігання та попередження домашнього насильства керуються:

Законом Укрїни «Про запобігання та протидію домашньому насильству» прийнятий Верховною Радою України 07.12. 2017 р. №2229-VIII

3.

Дорожня карта.

-Контактна інформація уповноваженого,відповідальних осіб за запобігання та протидія домашньому насильству

         На території Арцизької громади відповідальним з прийому, реєстрації заяв і повідомлень про вчинення домашнього насильства, координацію заходів реагування, на скоєння домашнього насильства, надання допомоги постраждалим, а також організації роботи з кривдниками покладено на керівника мобільної бригади КУ «ЦНСП» роб тел -   6-20-92., електронна адреса: arciz_cnsp@ukr.net).

- Контактна інформація субєктів взаємодії, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

В Арцизькій громаді такими субєктами є:

-         Арцизький відділок Болградського відділу Національної поліції тел. 102;

-         у селах – староста відповідного старостинського округу;

-         орган охорони здоровя - Центр первинної медико – санітарної допомоги, сільські амбулаторії та ФАП, тел -103;

-     служба у справах дітей ел. адреса – ar.rada.ssd@ukr.net

-         -   К.У. ЦНСП Арцизької міської ради-04845- 6-20-92., ел. адреса:        arciz_cnsp@ukr.net;

-         відділ освіти, навчальні заклади школи, тел. – 3-16-38, osvita.amr.@gmail.com ;

-   центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

тел. 04845 3-14-34,   097-123-15-63,

4.

- Алгоритм дій субєктів взаємодії, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Основні дії субєктів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству направлені на організацію та контроль за виконанням на території громади законів України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» , «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків».

Алгоритмами дій є:

-         ефективне виявлення та узгоджене реагування на факти вчинення насильства з урахуванням оцінки ризиків, що загрожують постраждалій особі, ( прийом заяв, повідомлень занесення до банку данних);

-         взаємне інформування сумісних субєктів про скоєння домашнього насильства ( не пізніше 1 доби). В залежності від віку, статусу постраждалої особи повідомляється ССД, відділ соціального захисту, відділок поліції;

-         у разі необходності терміново, або протягом доби надання медичної допомоги, лікування;

-         організація притягнення кривдника до адміністративної, цивільно-правої, кримінальної відповідальності;

-         організація роботи мобільної бригади, складання акта оцінки потреб постраждалої особи, сім'ї – протягом 3-х діб. Надання соціально-психологічної допомоги постраждалій особі, у разі потреби, надання тимчасоваго житла для проживання до 10 діб.

-         надання допомоги у отриманні безоплатної правової допомоги.

-         контроль за проходженням корекційної роботи кривдником

-         проведення серед населення громади, учнівської молоді інформаційно-просвітницької роботи про небезпеку для сім'ї, суспільства домашнього насильства.

5.

Алгоритм дій постраждалої особи запобігання від домашнього насильства.

Поведінка постраждалої особи для зменшення напруги, мінімізації негативних наслідків від домашнього насильства:

-         не з'ясовуйте стосунків з кривдником, який перебуває у стані алкогольного або наркотичного спяніння;

-         у жодному випадку не відповідайте агресією на агресію;

-         не починайте кричати або плакати. Говоріть з кривдником чітко. Заспокойтесь самі та дайте час заспокоїтись кривднику (вийдіть в іншу кімнату, на вулицю, тощо);

-         лише після того, коли ваш кривдник заспокоївся та готовий адекватно спілкуватися, обговоріть ситуацію. Розмову ведіть спокійним тоном, без звинувачень та докорянь.

В разі можливого виникнення у вашій сімї   домашнього насильства,

або його повторів продумайте власні заходи безпеки. Вони можуть бути такими:

-         тримайте в надійному місці запасні ключі від житла, машини так, щоб у разі небезпеки ви могли швидко вийти та дістатися безпечного місця;

-         у надійному та доступному для вас місці тримайте певну суму грошей, важливі номери телефонів, паспорт, свідоцтва про народження   дітей, одяг та ін.;

-         якщо починається сварка, яка може закінчитися фізичним насильством, спробуйте перейти в інше приміщення, яке можна легко покинути. Намагайтеся триматися ближче до виходу. Уникайте суперечок у кімнатах, де є гострі та ріжучі предмети.

-         подумайте хто може допомогти викликати поліцію (сусіди, родичі) у разі шуму, або криків у вашій квартирі/домі. Коли приїде поліція спокійно розкажіть що трапилося. Напишіть заяву з вимогами до кривдника (забороний або захисний припис, корекційна робота для кривдника)

-         заздалегідь домовтесь з друзями, родичами про можливість надання вам притулку у разі небезпеки;

-         тримайте при собі номери телефонів місцевих служб, які зможуть надати вам необхідну підтримку.

6.

Заходи які вживаються в Арцизькій територіальній громаді.

Проведені заходи з напрямків роботи.

         Розроблена та затверджена депутатами міської ради програма громади з зазначеного питання у травні 2021 року.

Розпорядженням Арцизького міського голови від 17.03.2021 р. №79 -МР   cтворена мобільна бригада соціально-психологічної   допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі комунальної   установи     „ Центр надання соціальних послуг” Арцизької міської ради.

   Визначено: положення про мобільну бригаду, порядок її роботи, протокол безпеки працівників М.Б., форма первинного оцінювання домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, план безпеки постраждалої особи.     В період роботи мобільної бригади надання соціальної та психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі постраждалій особі надається інформація щодо поведінки власної безпеки постраждалої особи, перелік всіх організацій в т.ч. і державних, куди можна звертатись з питань захисту від домашнього насильства, зразки заяв до суду та поліції. Пропонується медична, психологічна,   правова, соціальна допомога.

       Кривднику вручається інформація щодо відповідальності за скоєння домашнього насильства, наслідки для стану здоров'я та письмове направлення щодо добровільного проходження корекційної роботи у психотерапевта.

     За I півріччя 2021 року мобільною бригадою здійснено 18 виїздів у сім'ї по фактам скоєння домашнього насильства. Проведена робота в усіх сім'ях де трапилось домашнє насильство.

7.

Інформаційно –роз'яснювальна робота.

Статті/відеоматеріали з напрямків роботи.

В ЗМІ надано 2 статті з зазначеного напрямку.

8.

Національна гаряча лінія «15 – 47» з питань запобігання та протидії домашньому насильству, та насильству за ознакою статі. торгівлі   люьми

9.

Урядова гаряча лінія з попередження домашньому насильству, торгівлі   люьми, та гендерної дескримінації(цілодобово, анонімно, безкоштовно)

0800 500 335 зі стаціонарних телефонів

116   123   з мобільних телефонів.

10.

Національна «дитяча гаряча лінія»

(у будні з 12.00 до 20.00 та в суботу з 12.00 до 20.00)

0800 500 225 зі стаціонарного телефону

116 111 з мобільного телефону